Černý nebo zelený
I když čaj je uváděn jako prospěšná tekutina, ne vždy může být jeho působení příznivé, tato skutečnost se týká právě pacientů užívajících lék Warfarin.
Zelený čaj
Zelený čaj obsahuje vitamin K a katechiny, které mohou potenciálně působit proti účinkům některých léků na ředění krve, předpokládá se tedy, že pravidelná konzumace zeleného čaje by mohla ovlivnit působení léku Warfarin.
Černý čaj
Velké množství černého čaje může snížit účinnost léku Warfarin a zpomalit srážení krve. Může dojít k poklesu účinku Warfarinu, který snižuje srážení krve, a tím se může zvýšit riziko srážení. Není jasné, proč se tato interakce objevuje.
Bylinné čaje
I některé bylinné čaje mohou ovlivnit účinnost Warfarinu. Mezi tyto bylinky patří:
- Andělika
- Anýz
- Arnika
- Čertovo lejno
- Vachta
- Konopí
- Paprika
- Celer
- Heřmánek
- Hřebíček
- Dymnivka
- Brusinka
- Ďáblův dráp
- Pískavice
- Řimbaba
- Česnek
- Kuklík
- Zázvor
- Jinan (Ginkgo biloba)
- Jírovec
- Lékořice (kořen)
- Šalvěj (kořen)
- Libeček (kořen)
- Tavolník
- Cibule
- Petržel
- Mučenka
- Topol
- Hořkoň
- Jetel
- Routa
- Serenoa
- Kurkuma
- Dubová kůra
Buďte rovněž velmi opatrní při užívání různých preparátů podporujících hubnutí nebo při redukční dietě s vysokým obsahem proteinů. Raději vždy svůj postup konzultujte s lékařem.
Co nejlépe pít během léčby Warfarinem
Bylinné čaje pijte pouze výjimečně, a to v malém množství (1 šálek denně). Zelený čaj není povolen vůbec. Ovocné čaje lze pít bez omezení. Ostatní nealkoholické nápoje je rovněž možné pít bez omezení.
Warfarin a alkohol
Je povoleno pít jeden drink denně (0,5 l piva, nebo 2 dl vína, nebo 0,5 dl destilátu). Pozor, do tohoto množství zapadají i takové nápoje, jako je čaj s rumem či punčem.
Warfarin a červená řepa
Konzumace červené řepy v podobě šťávy je povoleno. Ovšem kořenová zelenina, jako je mrkev, celer, petržel, ředkvičky, ředkev, rajčata, okurky, papriky, cuketa, brambory, houby, listová zelenina, se může pouze v nepatrném množství. Vojtěška, pampeliška, čekanka, rukola, polníček, kelp nejsou povoleny vůbec. Nejdůležitější však je přijímat zhruba stejné množství zeleniny denně.
Warfarin a citrony
Předpokládá se, že warfarinizaci mohou ovlivnit i vitaminy ve vyšší dávce: dávky vitaminu C > 500 mg/den snižují antikoagulační aktivitu účinné látky warfarin zřejmě tím, že omezují její vstřebávání. Proto při používání citronů do čaje používejte selský rozum a dávku nepřežeňte.
Warfarin a zázvor
Zázvor obsahuje vitamin K, a tudíž se při léčbě Warfarinem nedoporučuje. Ale pokud si budete hlídat dávky vitaminu K, tak vám jeden čaj se zázvorem neublíží.
Z nápojů se vyvarujte zelenému čaji, kopřivovému čaji, čajům s obsahem lékořice, bylinným čajovým směsím.
Pozor také na potravinové doplňky s obsahem koenzymu Q10, omega-3 mastných kyselin, probiotik a vyšším obsahem vitaminu A, E.
Z běžných volně prodejných léků určených k potlačení bolesti či ke snížení teploty lze bez problému užívat přípravky s obsahem paracetamolu. Je ovšem potřeba vyvarovat se přípravků s obsahem ibuprofenu a kyseliny acetylsalicylové. Dlouhodobější léčba bolesti musí být konzultována s lékařem, u některých léčiv jsou nutné ze začátku častější kontroly INR.
Autor: © Mgr. Světluše Vinšová
Foto: © David J. Frid