Nebezpečí při nevhodné stravě
Při léčbě Warfarinem je důležité dodržovat taková opatření, aby nedocházelo ke kolísání aktivity účinné látky. Zda je dávka warfarinu správná, určí test protrombinového času neboli Quickův test. Výsledek testu je udáván jako INR (International Normalized Ratio) a jeho rozmezí by se mělo pohybovat v hodnotách stanovených lékařem.
Při sníženém účinku warfarinu je nedostatečně bráněno vzniku krevní sraženiny v cévách nebo srdečních dutinách. Tento stav nastává především při zvýšeném příjmu vitaminu K, včetně mimořádného příjmu potravin bohatých na vitamin K.
Zvýšený účinek warfarinu je spojen s rizikem krvácení i při malém zranění. Zvýšená krvácivost může být projevem nedostatku vitaminu K.
Účinek warfarinu dále zvyšuje:
- náhlé snížení příjmu stravy (například při dodržování přísné redukční diety, při hladovkách, v důsledku nechutenství a podobně),
- horečka,
- stavy, které naruší mikrobiální rovnováhu ve střevě (průjem, užívání antibiotik),
- alkohol v množství větším než 1 nápoj denně,
- současné užívání léků, které zvyšují účinek warfarinu.
Velkou chybou je vyřadit zeleninu ze stravy úplně. Zelenina je důležitou součástí vyváženého jídelníčku a zdrojem mnoha vitaminů, minerálních látek, látek s antioxidačním účinkem a vlákniny. Vynechávání zeleniny a její nahrazování ovocem může přispívat k vzestupu hmotnosti a zhoršovat stávající zdravotní stav (například zhoršení cukrovky, zvyšování hladiny cholesterolu a další).
Mnohem výhodnější je znát obsah vitaminu K v potravinách a naučit se nahrazovat nevhodné potraviny za vhodnější (například nahradit dušený špenát za kedlubnové zelí nebo dušenou mrkev).
Nevhodné potraviny
Z jídelníčku škrtněte potraviny s vysokým a zároveň nestabilním obsahem vitaminu K (listová a košťálová zelenina, zelené čaje), ale zachovejte pestrou skladbu stravy se zastoupením potravin s nižším a stabilním obsahem tohoto vitaminu. Konzumujte mléčné výrobky, cereálie, pečivo, chléb, rýži, brambory, maso, ryby, vejce, ovoce, ze zeleniny rajčata, ředkvičky, kukuřici, cibuli, mrkev, květák, celer, cukety, z tuků spíše slunečnicový olej a v rozumné míře máslo (příliš mnoho mléčného tuku neprospívá cévám).
Vyvarujte se náhlých změn jídelníčku i jednorázových gastronomických excesů (kilo brokolice nebo špenátu na posezení opravdu ne).
Nepřehánějte to s alkoholem a natrvalo odložte cigaretu, abyste chránili cévy, kterým nikotin velmi škodí. Bez rizika ovlivnění účinnosti warfarinu je možné pít jeden drink denně (0,5 l piva, 2 dl vína, nebo 0,5 dl destilátu), záleží však na celkovém zdravotním stavu – pití alkoholu proto vždy konzultujte se svým lékařem. Naopak nejvýznamnějším faktorem snižujícím účinek warfarinu je vysoký příjem vitaminu K potravou.
Warfarin a kedlubna
Jak již bylo řečeno výše, kedlubna je vhodnou potravinou a adekvátní náhradou za špenát. Kedlubna obsahuje 0,1 μg vitaminu K1 ve 100 g. Mimo jiné představuje nezanedbatelný zdroj sodíku, draslíku, hořčíku, vápníku, manganu, železa i fosforu, včetně vitaminů skupiny B a kyseliny nikotinové, pantotenové a listové. Obsahuje také hodně vlákniny – její rozpustná forma mírně snižuje hladinu cholesterolu a nerozpustná se podílí na průchodnosti střev. Kedlubna má rovněž málo kalorií a v poslední době se objevují i její potenciální účinky proti rakovině tlustého střeva. Listy obsahují více vitaminu C a vápníku než hlízy.
Jak naplánovat jídelníček na jeden den
Níže najdete možná doporučení, ale jedná se pouze o informativní jídelníček. U každého pacienta by měl být individuálně sestaven jídelníček dle jeho aktuálního stavu.
Den 1
- snídaně: plátek žitného chleba s lučinou a libovou šunkou, okurka
- svačina: jablko
- oběd: vepřová pečeně s kořenovou zeleninou a rýže
- svačina: kefír
- večeře: zapečené brambory s brokolicí a mozzarellou, rajčatový salát
- snídaně: celozrnný rohlík s lučinou a pažitkou
- svačina: banán
- oběd: losos s rajčaty a se sýrem, bramborová kaše
- svačina: ovocný tvaroh
- večeře: šunkofleky s rajčatovým salátem
- snídaně: kaše z ovesných vloček, ovocem a ořechy
- svačina: kiwi
- oběd: krůtí medailonky s vařeným bramborem a dušenou mrkví
- svačina: jogurtový nápoj
- večeře: špagety s bazalkovým pestem, rajčátky, olivami a parmazánem
- snídaně: dalamánek s máslem a plátkem libové vepřové šunky, ředkvičky
- svačina: pomeranč
- oběd: hovězí závitek s rýží, mrkvový salát
- svačina: kefír s banánovou příchutí
- večeře: zeleninové lečo s pečivem
- snídaně: celozrnný chléb s tvarohovou pomazánkou, okurka
- svačina: pomelo
- oběd: kuře na paprice s těstovinami
- svačina: ovocný tvaroh
- večeře: bulgur se zeleninou osmaženou na másle
- snídaně: müsli s jogurtem
- svačina: hruška
- oběd: zapečené rybí filé s bramborem, posypané sýrem
- svačina: okurka, paprika a mrkev s česnekovo-tvarohovým dipem
- večeře: zeleninové rizoto, okurkový salát
- snídaně: celozrnný chléb s pomazánkou z bílého tvarohu a červené papriky
- svačina: jablko
- oběd: pečená kýta se šťouchaným bramborem
- svačina: kefír
- večeře: pstruh na grilu s dýňovou kaší, rajčatový salát
Autor: © Mgr. Světluše Vinšová
Foto: © Trudr