Co je to sezam
Sezam je jednoletá bylina dosahující výšky 80 až 200 cm, porostlá jemnými chloupky. Kvete bíle až růžově. Plody jsou čtyřpouzdré tobolky rostoucí vzhůru, obsahující malá, žlutohnědá, 2 mm dlouhá semínka, která jsou velmi podobná lněným semínkům. Užívanou částí je právě semínko. Sezamová semínka nebývají vždy pouze bílá, vyskytují se také hnědá a černá, označovaná jako černý sezam.
Sezam pochází z oblasti Eufratu a je považován za nejstarší koření na světě. Dnes se pěstuje téměř ve všech teplých oblastech po celém světě, nejvíc pak v Indii, Číně, Súdánu, Barmě a Mexiku. Sezamová semínka obsahují až 60 % oleje, který je velice prospěšný pro naše zdraví. Semena mimo to obsahují také bílkoviny, sacharidy a vlákninu. Z minerálů je obsažen fosfor, draslík, hořčík, vápník, železo, měď, zinek, sodík a mangan.
Semínka sezamu je možné pokládat za nejzdravější semínka vůbec. Jejich účinek je všestranný. Měli bychom je konzumovat alespoň 2–3x týdně. Díky vysokému obsahu karotenu v kombinaci s hořčíkem, vápníkem a zinkem jsou vynikajícím lékem na choroby očí, sliznic, kůže, nehtů a vlasů. Jsou velmi prospěšná na prevenci a léčbu osteoporózy, osteomalacie, zlomenin kostí, chrupavek, páteře a zubů. Pro vysoký obsah vitaminů B, hořčíku, fosforu a vápníku jsou sezamová semínka hodně prospěšná na nervy, jsou výborným lékem na neurózy, deprese a psychózy. Prospívají sportovcům, studentům a těžce pracujícím. Jsou nepostradatelná při nemocech srdce a cévního oběhu. Zvyšují imunitu a výrazně zlepšují látkovou přeměnu. Stejně jako mák je sezam vysoce prospěšný těhotným a kojícím ženám. Pro vegetariány může být podobně jako jiná semena dobrou náhradou masa. Zevně se sezamový olej vyžívá při bolestech v uších a spáleninách, kdy se nanáší vatou do ucha nebo na spálenou kůži. Při horečce má mazání kůže horko odnímající účinek. Sezamový olej je vhodný pro diabetiky, jeho stravitelnost je výborná, působí protizánětlivě a doporučuje se i pro děti.
Sezam nemá téměř žádné aroma, protože neobsahuje éterické oleje. Sezamové mléko může nahradit mléko kravské u lidí s nesnášenlivostí laktózy. Samotná semínka se používají jako posyp jak na slané, tak na sladké pečivo. Sezam je součástí i některých proslulých orientálních cukrovinek, jako je baklava či chalva. Baklava je tučný sladký zákusek, který se objevuje v zemích, které kdysi ovládala osmanská říše. Chalva je jedna z nejstarších orientálních cukrovinek. Název pochází z arabského slova hilwa, sladký. Před druhou světovou válkou se chalva vyráběla i u nás a byla běžně k dostání na poutích a jarmarcích.
Kvůli vysokému obsahu tuku se nesmí sezam dlouho skladovat, protože může vzniknout hořký sezam, který je nepoživatelný.
Smí se používat sezam při Warfarinu?
Sezam může zvýšit riziko krvácení. Opatrnost se tedy doporučuje u pacientů s poruchami krvácení nebo u pacientů užívajících léky, které mohou zvýšit riziko krvácení. Může být nutné upravit dávkování. Než začnete konzumovat sezam, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem.
Jak jíst sezamové semínko
Pražený sezam má výrazné aroma a chuť jako křupavé škvarky. V jižní Evropě se ze sezamu připravuje sezamové máslo a sezamová pasta Tahini. Používá se také do salátů, salátových zálivek, polévek anebo jako koření do hrachového pyré. Velmi zdravý a se zvláštní vůní je i sezamový olej, který je vhodný pro přípravu slaných i sladkých pokrmů. Loupaná semena jsou bohužel méně zdravá než neloupaná, neboť většina účinných látek se nachází právě v povrchové vrstvě semínka.
Recepty na sezamové mléko
Ingredience: 50 g sezamového semínka, 0,5 l vody
Postup: V mlýnku pomelte šálek sezamových semínek, které zalijte pěti šálky studené vody. Ideální je nechat semínka 2–3 hodiny ustát a nabobtnat, ale můžete směs použít rovnou. Důkladně ji rozmixujte na tekutinu bílé barvy. Do cereálií můžete využít rovnou, pro využití jako nápoj přeceďte přes sítko. Osladit jej můžete ještě před mixováním namočenými datlemi, pak ale přijdete o výborné zásadotvorné vlastnosti sezamového mléka (sezam obsahuje mimo jiné velké množství vápníku).
Sezamové sušenky
Ingredience: 80 g másla, 120 g sezamových semínek, 50 g třtinového cukru, 80 g špaldové mouky, 1 žloutek, 1 plná lžička prášku do pečiva bez fosfátů, pár kapek vanilkového extraktu, mouka na podsypání
Postup: Do mísy dáme všechny ingredience a vypracujeme těsto. Těsto poté zabalíme do potravinářské fólie a necháme v lednici 30 minut odpočinout. Mezitím předehřejeme horkovzdušnou troubu na 170 °C a připravíme si dva plechy, které vyložíme pečicím papírem. Jakmile je těsto odpočaté, ještě jednou ho ručně propracujeme a na ploše, kterou lehce posypeme moukou, vyválíme a vykrajujeme z něj libovolné tvary. Pečeme je přibližně 10 minut.
Sezamové cukroví
Ingredience: 400 g hladké mouky (můžeme použít i celozrnnou špaldovou), 200 g tuku, 100 g cukru, 110 g mletého sezamu (umeleme v mlýnku na mák), několik lžic mléka
Postup: Tuk rozmělníme do mouky, přidáme cukr i namletý sezam a mlékem zaděláme těsto, které necháme chvíli v chladu odpočinout. Pak z těsta vyválíme šišku, rozkrájíme na dílky, dlaní utvoříme tyčinky a stočíme je do rohlíčků, nebo těstem naplníme formičky na sušenky. Pečeme v mírně zahřáté troubě do světlé smetanové barvy. Horké obalujeme ve vanilkovém a moučkovém cukru.
Recept na zdravé sezamové tyčinky
Ingredience: 500 g sezamových semínek, 250 g medu
Postup: Rozpalte si nepřilnavou pánev, rozprostřete sezamová semínka a restujte do zlatova. V hrnci si rozehřejte med, až začne karamelizovat. Vypněte oheň a vmíchejte sezamová semínka. Hmotu rozprostřete na hladký povrch a stlačte pomocí válečku, nechte vychladnout. Nakrájejte na malé tyčinky. Je to dobrá alternativa, když máte nutkavou chuť na sladké. Jinak opatrně s množstvím, med je cukr, i když přírodní.
Autor: © Mgr. Světluše Vinšová
Foto: © Ityoppyawit